Kamień w pralce

Pojawienie się kamienia w pralce skutkuje nie tylko poszarzałą odzieżą. Twarda powłoka może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia urządzenia.

Zadbaj więc o pralkę i regularnie usuwaj twardą powłokę. Istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.


Kamień powstaje przez pranie w wysokich temperaturach. Powłoka pojawia się na grzałce, bębnie i filtrze, w związku z czym elementy te może zostaną uszkodzone. Ich naprawa że być „groźna” dla domowego budżetu. Po takiego powodu producenci pralek i serwis agd, którzy specjalizują się w naprawie urządzeń gospodarstwa domowego, zalecają regularne odkamienianie lub stosowanie zmiękczaczy wody.


Domowe sposoby na usunięcie kamienia


W domu można walczyć z kamieniami, które odkładają się na jednych elementach pralki. Za pomocą octu, sody oczyszczonej lub kwasu cytrynowego możesz rozwiązać problem.
Usuń kamień za pomocą octu
Wlej butelkę octu (np. Spirytus, wino, jabłko) do pustego bębna i wykonaj najkrótszy program zmywania. Gdy pralka zostanie napełniona wodą, przestań działać na kilka godzin. Na tym etapie możesz ponownie wyłączyć urządzenie i poczekać, aż cykl się zakończy.
Usuwanie wapna kwasem cytrynowym
150 g kwasu cytrynowego należy wlać do pojemnika na proszek i zestawu maszynowego na najdłuższy cykl prania. Aby uzyskać pożądany efekt, zaleca się wybór programu prania w najwyższej możliwej temperaturze — najlepiej 90 ° C.


Usuwanie osadu sodą oczyszczoną


Włóż niepotrzebne ściereczki do bębna i wlej około 120–150 g sody oczyszczonej. W kolejnej fazie ustaw najdłuższy cykl prania na 90 ° C i uruchom pralkę.Domowe sposoby walki z kamieniami nie są idealne. W tego względu należy pamiętać, że cały proces należy powtórzyć kilka razy.


Środki chemiczne do walki z kamieniem


Jeśli domowe środki zaradcze nie są w stanie poradzić sobie z kamieniem, warto sięgnąć po chemikalia, które zawsze są stworzone do usuwania twardych osadów z wody. Są one dostępne w formie gotowych roztworów lub płynów do przygotowywania roztworów i umożliwiają czyszczenie pralki.
Aby zapobiec tworzeniu się wapna, dobrym sposobem jest stosowanie gotowych zmiękczaczy wody. Opierają się na odpowiedniej mieszaninie substancji chemicznych (np. polikarboksylanów), które wiążą jony wapnia i magnezu, tj. jony odpowiedzialne za składanie się złóż. Dodanie do każdego prania zmniejsza ryzyko tworzenia się twardych osadów na tematach pralki.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.